EestiEnglishRussian

Humana inimesed – Janne

Palun tutvusta ennast paari lausega.

Mina olen Janne, kaasaegne kaltsumoor ja tulihingeline taaskasutusmoe fänn. Viimased paar aastat jagan oma huvi ja kirge taaskasutusmoe vastu oma instagrammikontol @Imthriftyandweknowit. Olen veendunud, et maailma saab päästa ühekaupa — üks kasutatud kampsun, jakk või seelik korraga!

Kust tuli nimi Kaltsumoor?

Täpsustan – kaasaegne kaltsumoor 😊 Kui paljude jaoks võrdub kaltsukas kaltsudega ehk vanade ja kulunud riietega, siis mina näen pea igas ’kaltsus’ visiooni ja võimalust ning minu jaoks on kaltsukas justkui aarete pood. Teiseks olen kohe varsti saamas 30 ehk vahel on tunne, et olen juba täitsa vanamoor küll. Aga eks see selline eneseirooniline nimi ole. Lihtne, aga natuke humoorikas ka mu meelest.

Millal sai sinust taaskasutuse austaja?

Keeruline öelda…ilmselt ülikooli ajal toimus see märkamine. Hästi riides on mulle väiksest saati meeldinud käia. Lapsepõlves ma küll keeldusin kandmast kaltsukast ostetud riideid, kuigi ema oli skoorinud väga ilusaid asju. Teisalt mäletan, kui olin 3.-4. klassis ja onu tõi meile suurte kottidega riideid, mille ta oli kuskilt tellinud, ja me ema ja tädidega neid asju läbi vaatasime! Oi, see oli nii põnev. Nagu aaretejaht – sa ei teadnud, mis järgmisena sealt kotist välja tuleb. Kahjuks ma olin liiga väike, et sealt midagi endale skoorida aga mäletan erksalt, et teised said väga ilusaid asju.

Mingi aeg oli päris pikk paus, kus ma teise ringi riided ei soetanud, aga see sai taasavastatud ülikooli ajal, kui tutvusin ägedate kursakatega ja käisime nendega ringi tuuseldamas Tartu kaltsukates. Tänaseks on teise ringi riided mu elustiili osa. Korraldame sõbrannadega omavahel riiete jagamist ja anname üksteisele edasi riided, mis meid ennast enam ei rõõmusta.

Kas mäletad oma esimest Humanas käiku?

Kahjuks ei mäleta… aga Humana on pikalt olnud minu ja mu sõbrannade jaoks justkui kaltsuka sünonüüm. ‘Lähme Humanasse’ tähendab kaltsukatesse minekut. Ja kuigi mul oli Humana Vintage poe osas väike eelarvamus enne kui see Tartusse tuli, siis tänaseks on sellest saanud minu lemmik-Humana. Seal lihtsalt on väga palju klassikalisi ja kvaliteetsest materjalist riideid lisaks omapärastele ja huvitavatele leidudele.

Kuidas on taaskasutus mõjutanud sinu stiili?

Ma olen seetõttu kindlasti rohkem eksperimenteeriv, sest kaltsukast lihtsalt leiab hea hinnaga vinged asju, mida ma tavapoodi ostma pigem ei lähe või mida seal isegi ei leidu. Samuti on mu kapis seetõttu palju kvaliteetseid materjale – lina, siid, lambavill, kažmiir, puuvill, mille kõik olen soetanud väga mõistliku hinnaga, vahel isegi piinlikult soodsalt.

Nipid poodlemiseks – mis on sinu salavõtted Humanast leidude tegemiseks?

Kõige parem valik vingeid asju on muidugi uue kauba päeval, aga mina sammun alati Humanasse siis, kui on -50%. See on selline täpselt õige aeg, kui pood on veel täis vingeid leide ja hind on ka minu jaoks väga sobiv. Samuti jäävad niimoodi maha esemed, mille kvaliteet ja hind kokku ei lähe ning siis väldin ka ületarbimist. Ja muidugi, ärge kartke vaadata meeste osakonda, sest sealt leiab praegu väga moes olevaid oversized pintsakuid, triiksärke, T-särke.

Mida esimesena vaatad, kui teise ringi/vintage poodi sisse astud?

Kui räägime Humana Vintage poodidest ja arvestame, et praegu on suvi, siis vaatan esmalt kleite, sest otsin siidist mõnusat pikka kleiti. Ja kleite tasub alati vaadata, sest taaskasutusse jõuab väga palju ilusaid ja väga vähe kantud kleite! Aga seejärel kindlasti ka sallid – kunagi ei tea, kui üks hea siidisall sind ootab.

Olen veendunud, et iga rõivas väärib teist võimalust ja et säästlik tarbimine ei tähenda millestki loobumist, vaid hoopis teadlikuma ja põnevama tee valimist.

Kas oskad anda näpunäiteid, kuidas oma uus lemmik leida?

Ma tean, et paljude jaoks on taaskasutuspoodide stangede juures keeruline orienteeruda, sest kaupa on palju ja see kõik on overwhelming ja peas on küsimus kus kohast nüüd siis alustada?!?!.

  • Mina soovitan välja valida üks sektsioon ja siis on kõige olulisem ükshaaval need riided stangel läbi lapata. Nii ei jäta sa kogemata vahele midagi väga erilist, samas saad kenasti aimu, mis riided seal ripuvad.
  • Teiseks ära usu ainult suurust sildil, vaid proovi selga, nii võid ennast üllatada väga lahedate esemetega (mul on mitu kleiti ja pluusi mitu number suuremad, kuid istuvad selga kui valatult) ja samuti päästad ennast pärast kodus pettumusest, et ese ei sobinudki selga.
  • Kolmandaks on kindlasti materjali katsumine/koostise vaatamine – eelista looduslikke materjale ja 100% koostisega asju. Sellepärast mulle ka vintage poed meeldivad – sealt leiab kvaliteetseid materjale.

Milline on sinu lemmikleid, nö #myforeverpiece?

Lemmikuid on palju. Aga 200% on kõige lemmikum eelmisel aastal skooritud lambanahast kasukas, mis on nii ilus, klassikaline, kvaliteetne ja ma ei suuda siiani uskuda, et skoorisin selle Humana Vintage 5€ päevalt (ausalt, ma arvan, et see mantel ootaski seal just mind). Lisaks Levi’s tekstagi (5€!!!!!) ja beež YSL pintsak Humana meeste osakonnast, kažmiiri-segusest kangast must kardigan, klassikalise lõikega siidist Ralph Laureni topp, must kehasse töödeldud lõikega pintsak (ka Humanast!). See nimekiri võiks lõputult jätkuda, sest enamik riided mu kapis on mu lemmikud ja pärilt teiselt ringilt.

Piltidel
  • Levi’s teksatagi – suve must have.
  • Roheline pikk kleit ostetud Humana Vintagest ja õmblesin lühemaks.
  • Siidsallid ja kotid Humana Vintagest. Sõdalastega siidisall on mu lemmik, ostsime koos sõbrannaga selle Humanast ja pärast kinkis ta selle siiski mulle.
  • Roosa kleit Humanast.
  • Triibuline meeste triiksärk Humana Vintage poest.
  • Lambanahast kasukas – 200% lemmik.

Kui leiad kaltsukast midagi, mis nii meeldib, aga on sulle suur või vale lõikega, saab sellest peaaegu alati midagi vinget ühe upcycle projekti käigus teha. Lihtsalt käärid kätte ja istu õmblusmasina taha.

 

Jälgi Janne ehk kaasaegse kaltsukamoori tegemisi tema IG lehel @imthriftyandweknowit